SM 2014

Då finns diverse slutgiltig information upplagd under fliken SM 2014.

BTK Rekord hälsar Er alla välkomna till Helsingborg och SM 2014!

WJC i Örebro

Den årliga Örebro tävlingen Safirs Internationella har dragit igång med den internationella Juniorklassen. Med från Rekord är Malte, Alice och Anna-Sofia för Finland.

Gruppspelet gick bra för både Alice och Malte då både slog högre seedade spelare och gick vidare som 2a respektive 1a. Sofia fick tyvärr 1-2 i kvot och får koncentrera sig på B-slutspelet som börjar imorgon.

Efter gruppspelet blev det även dubbelspel där Malte i par med Ängbys Elias Ranefur är ända framme i kvartsfinal efter två segrar under kvällen.

Slutspelet för Alice började bra mot Venezuelas Wimberly Montero då hon tog en klar 3-0 ledning. Tyvärr tog det slut där och hon tappade 4 set i rad till 3-4 och slogs ut.

Malte spelade sin första match mot japanen Aoto Asazu och efter 2 jämna slut som innebar 1-1 tog Malte över helt och vann enkelt med 4-1! Tävlingen går vidare imorgon för Malte som då möter thailändare Padasak Tanviriyavechakul,

Efter Juniortävlingen fortsätter tävlingen med Elitklassen på fredagen och resten av klasserna på lördag och söndag.

SM 2014

Då är länken till deltagarlistor och resultat utlagd som underrubrik på SM 2014.

SM 2014

Reserverna klara, se flik under SM 2014!

Helgens övningar!

Timmie Wallin visade verkligen fina takter vid Västkustspelen i Falkenberg. Tvåa i P15 (finalförlust mot Svanesunds Jimmy Jansson), tvåa i P14 (Åsas Viktor Asp blev för svår i finalen) och sedan en femteplats i HJ17. Noteras kan också att Robin Petersson blev trea i H1 och Dorentina Shabani nådde samma placering i F14.
Samtidigt spelades Kävlingespelen och där blev det två tredjeplaceringar, Martin Larsson i P10 och Indi Shergill i P9.

SM 2014 i TV

Nu är det klart att Viasat  kommer att sända från SM-tävlingarna under söndagen på Viasatsport.se.
Så ni som inte kan följa tävlingen på plats har här en fin möjlighet att vara med när Mästarna koras.
Mer om sändningstider senare.

Sm 2014

Under SM 2014 -fliken har vi nu lagt ut en mängd information såsom inbjudningar, hotell och lunch samt kvalificerade i respektive klass.

Resultat Lilla Rekord-Cupen

Under fliken arrangemang finner ni samtliga resultat i Lilla Rekord-Cupen 2013.
Tack till samtliga som deltog, funktionärer samt spelare, och välkomna åter!

Talangjakt i Pingis

Idag (fredag 27/12) avgjordes talangjakt i Pingis, nedan finner ni pristagarna samt två bilder på pojkar åk 4 och åk 8. Ett stort grattis till samtliga pristagare samt tack till alla som ställde upp, både deltagare och funktionärer.

Åk 3 pojkar:
1) Indi Shergill, Sally Bauer
2) William Lundblad, Sally Bauer
Åk 4 pojkar:
1) Liam Becker, Laröd
2) Elias Dahlstrand, Varagård
Åk 5 pojkar:
1) Viktor Hinsell, Ramlösa Friskola
Åk 6 pojkar:
1) Emil Nilsson, Allerum
2) Elias Svensson, Villan
Åk 7 pojkar:
1) Roongrot Promsriswk, Wieselgren
2) Niklas Johnsson, Västra Karup
Åk 8 pojkar:
1) Tessen Von Geijer, Kungsgård
2) Victor Dahlstrand, Peter Sven
Åk 3 flickor:
1) Millan Svensson, Villan
2) Hanna Torin, Holstagård
Åk 4 flickor:
1) Amanda Bergkvist, Maria Park
2) Elin Nermark, Husensjö
Åk 6 flickor:
1) Emma Sellergren, Allerum
2) Anja Lunderquist, Svensgård
Åk 7 flickor:
1) Ebba Wittström, Lerberg

talangjakt2014-4

Liam Becker och Elias Dahlstrand, åk 4

talangjakt2013-8

Tessen Von Geijjer och Victor Dahlstrand, åk 8