BTK Rekord
  • Nyheter
  • Klubben
    • Styrelsen
    • Börja spela
    • Medlem 2025/2026
    • Träningstider 2025/2026
    • Klubbshopen
    • Tävlingar
    • Dataranking SBTF
    • Pensionärernas BTK 2025/2026
  • Serielagen
    • BTK Rekord A-Pingisligan
    • BTK Rekord dam div 1
    • BTK Rekord B div 2
    • BTK Rekord C/D div 4
    • BTK Rekord E div 5
  • Våra Arrangemang
    • WTT Youth Contender 2026
    • Sweden Tour Rekordspelen
    • Rekord Open
    • Viskväll 2025
  • Ungdom
    • BTK Rekord Ungdom A
    • BTK Rekord Ungdom B
    • BTK Rekord Ungdom C
    • BTK Rekord Ungdom F
    • BTK Rekord Ungdom G
  • Sponsorer
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Sök
  • Menu Menu

Framgångsrik tävlingshelg

29 oktober, 2018/0 Kommentarer/i BTK Rekord, Tävlingar/av Arvid

Under helgen spelades det både Regions top-12 och Blomstebergs Cup i Eslövs!

I båda tävlingarna fick vi framgångar och vi börjar med lördagens spel.

I Eslöv så spelade Tristan, Oliver P, Anders Nilsson och Martin. Tristan och Oliver spelade i P13 och gick båda vidare från gruppen. Sen tog det stopp för Tristan medan Oliver tog sig till semifinal är hann föll med 1-3. Martin och pappa Anders ställde upp i HS5 utan framgång. Bättre gick det istället för Martin i P15 där han i en klass med 5 deltagare slutade 2a!

<—-Prisutdelning i P13

I Karlskrona var Sofia, Matthias och Jakob för att spela regions top 12! Sofias klass F 15 hann spela färdigt under lördagen då de bara var 7 deltagare. Sofia spelade bra hela dagen och slutade med en matchkvot på 5-1 vilket ledde hela vägen till segern efter att ha vunnit sista matchen mot danska Ann-Christine Christensen som dittills varit obesegrad!

Matthias och Jakob spelade också mycket bra under lördagen där Matthias blev obesegrad och skaffade sig ett bra utgångsläge inför söndagens sista 5 matcher. Jakob förlorade en av sina 6 matcher och hade fortfarande goda chanser till en topplacering efter lördagens spel!

Söndagen började bra för båda 2 och de vann sina inledande 3 matcher innan lunchpausen. Efter maten skulle slutplaceringarna avgöras där båda två hade avgörande matcher kvar att spela. Matthias mötte Hannes Lidén Isaksson från Tomelilla med bara en förlust i bagaget inför mötet. Mötet slutade med en 3-0 seger för Matthias även om det mycket väl kunde blivit jämnare!

Till den sista matchen var det redan klart att det blev en ren final mot Hugo Setterlund från Sjöbo om förstaplatsen. Matthias fortsatte spela lika bra som tidigare under helgen och vann också denna matchen med 3-0 och stod som värdig segrare i klassen!

Jakob mötte Falkenbergs Bruno Nettarp och det blev en riktig nagelbitare! Obesegrade Bruno vände 0-1 till 2-1 i set och hade greppet om det fjärde setet. Då vände Jakob och tog ledningen i det avgörande. En ledning som krympte och försvann och till slut så var det Bruno som drog det längsta strået. På bordet bredvid vann också Albin Wånggren från Lyckeby vilket gjorde att Jacobs segerchanser var borta. Det blev istället en match mot Diego Orantes som skulle avgöra vem som blev trea i turneringen.

I den matchen så dominerade Jakob hela tiden även om det var onödigt jämnt i det andra setet. 3-0 till Jakob som fick ställa sig på pallen och bli reserv till riksfinalen i december!

I Eslöv fortsatte våra söndagsframgångar!

Martin spelade i P14 och efter att ha vunnit gruppen var han framme i semifinal. Där vann han med 3-0 och av bara farten så vann han också finalen med 3-0!

I P12 så ställde Emilio, Oliver P och Oliver G upp och det började bra för samtliga då de vann sina respektive grupper!

Oliver G föll sedan i kvartsfinalen, Oliver P och Emilio möttes i semifinal där Emilio vann med 3-1 och var framme i final. Där började det tufft och han hamnade i ett 0-2 underläge. Men efter en stark vändning där de sista 3 seten slutade med 12-10, 12-10 och 13-11 stod Emilio som segrare i klassen!

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://www.btkrekord.se/wp-content/uploads/2011/06/logotyp.png 0 0 Arvid https://www.btkrekord.se/wp-content/uploads/2011/06/logotyp.png Arvid2018-10-29 14:42:432018-10-29 14:42:43Framgångsrik tävlingshelg
0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bläddra efter:

  • BTK Rekord (514)
    • Nyheter (25)
    • Pensionärerna (8)
    • Styrelsen (1)
    • Tävlingar (191)
  • BTK Rekord dam div 1 (1)
  • Dataranking SBTF (1)
  • Medlem 2025/2026 (1)
  • Okategoriserade (180)
  • Pensionärerna (1)
  • Seriespel (156)
    • BTK Rekord B div 2 (1)
    • BTK Rekord C/D div 4 (1)
    • BTK Rekord E div 5 (1)
  • Shop (1)
  • Ungdom (6)
  • Våra Arrangemang (13)

Populära söktermer

Våra Arrangemang

Länklista

  • Föreningserbjudande Eriks Fönsterputs 2024
  • ITTF
  • Medlemsinfo Eriks Fönsterputs 2024
  • Rekord Open
  • Seriespel 2023/2024.
  • Skånes Bordtennisförbund
  • STIGA
  • Svenska Bordtennisförbundet
  • Tävlingsresultat
  • Visans vänner

SöK

Search Search

Övriga länkar

Nyheter

juli 2026
M T O T F L S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« maj    

Kontakt

Mobil: 0704 – 82 41 45
Mail: bordtennis.rekord@gmail.com
Hemsida: www.btkrekord.se
BTK Rekord, c/o Levin
Planteringsvägen 96 A
252 31 Helsingborg
Bankgiro: 221-0482

© Copyright - BTK Rekord - Enfold Theme by Kriesi
Link to: Idrottsrabatten Link to: Idrottsrabatten Idrottsrabatten Link to: Stötta föreningen! Link to: Stötta föreningen! Stötta föreningen!
Scroll to top Scroll to top Scroll to top